Historia dla dzieci. Słuchowiska i piosenka - edycja III "Dwudziestolecie międzywojenne"

0.00 Avg rating0 Votes
Binding: Miękka okładka
Physical Form: CD/DVD

Źródło: http://historiadladzieci.pl/o-projekcie.html


„Historia dla dzieci” to seria 19 słuchowisk radiowych zrealizowanych w formie teatru radiowego z autorskimi tekstami, piękną muzyką i bogatą oprawą dźwiękową.


W słuchowiskach dwoje wnucząt, poprzez czarujące opowieści dziadka, poznaje najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Dzieci biorą czynny udział w opowiadaniu historii. Na przykład dziewczynka wciela się w rolę królowej Kingi lub Bony, a chłopiec w króla Zygmunta Starego lub Kościuszkę. Każdej bajce towarzyszy piosenka związana tematycznie z opowieścią, wykonana przez dzieci ze Sceny Muzycznej NUTKA.


 


Słuchowiska zrealizowane zostały w trzech seriach w 2014 r. (8 słuchowisk)  2015 r. (6 słuchowisk) i 2017 r ( 5 słuchowisk) przez Stowarzyszenie Filmowe Trzeci Tor, przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.


Program ten ma na celu popularyzację historii Polski, postaw patriotycznych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie dziedzictwa narodowe.


 


Słuchowiska zamieszczone zostały na specjalnie utworzonej stronie internetowej http://historiadladzieci.pl, gdzie bezpłatnie można posłuchać i pobrać wszystkie słuchowiska, teksty oraz nagrane piosenki.


Na potrzeby projektu wytłoczone zostały płyty ze słuchowiskami i piosenkami. Łącznie 900 płyty z nagraniami wysłano do przedszkoli i szkół na terenie całej Polski (w pierwszej kolejności do placówek zajmujących dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi).


 


W ramach projektu autorzy słuchowisk kilkakrotnie poprowadzili warsztaty teatralno – literackie dla dzieci. Zorganizowany został również konkurs plastyczny na proce związane ze słuchowiskami, na które spłynęło setki prac - wszystkie prace opublikowane zostały na profilu https://www.facebook.com/historiadladzieci/


 


Słuchowiska skierowane są do dzieci w wieku 6 do 12 lat. Przeznaczone są do indywidualnego słuchania w domu, albo w podróży na urządzeniach mobilnych oraz do przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych i służyć moją jako podstawa do nauki i dobrej zabawy jednocześnie.


 


Słuchowiska spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem w kraju i z granicą. Płyty ze słuchowiskami wysłano do wielu polonijnych ośrodków, zostały entuzjastycznie przyjęte m.in. przez Związki Nauczycielstwa Polskiego w USA i Kanadzie, gdzie są wykorzystywane podczas lekcji historii w tamtejszych szkołach polonijnych.


 


 


Tytuły i zakres tematyczny słuchowisk I serii:


  1. Jak stary Jaromir odnalazł skarb - kopalnia soli w Wieliczce, św. Kinga, Bolesław Wstydliwy, o koniach pracujących pod ziemią.

  2. Mały może dużo. O księciu Łokietku ukrywającym się w grotach Ojcowa – podział dzielnicowy, Kazimierz Wielki.

  3. O chłopcu stajennym, który chciał zostać rycerzem - rycerstwo, Zawisza Czarny, bitwa pod Grunwaldem.

  4. Co łączy warzywa na talerzu z błaznem? - Hołd Pruski, Stańczyk, dzwon Zygmunt, królowa Bona.

  5. Skrzydlate wojsko. Jan III Sobieski i jego husaria – bitwa pod Wiedniem, pałac w Wilanowie, królowa Marysieńka.

  6. Jak kruki opanowały miasto - sejm czteroletni, reformy, Konstytucja 3 Maja, Stanisław Małachowski, czarna procesja.

  7. Powiedz w jakim języku myślisz, a powiem ci kim jesteś - o rozdzielonych siostrach i tajnym nauczaniu polskiego w trakcie rozbiorów.

  8. Sprzedawca marzeń – Tadeusz Kościuszko, powstanie kościuszkowskie, walka chłopów, mieszczan, szlachty i Żydów pod jednym sztandarem, walka o niepodległość w Stanach Zjednoczonych.


Tytuły i zakres tematyczny słuchowisk II serii:


 


  1. W blasku ogniska  (Mieszko I, Chrzest Polski, Bolesław Chrobry, Zjazd w Gnieźnie, koronacja, , Sobótka)

  2. O krawcu szyjącym bez nici (Bolesław Krzywousty, przyłączenie Pomorza, testament Krzywoustego i rozbicie dzielnicowe)

  3. O lwie co kochał słońce (Kazimierz Jagiellończyk, Elżbieta Rakuszanka, Jan Długosz, Wojna Trzynastoletnia, Pokój w Toruniu)

  4. Stefan Batory – mądrość i męstwo w jednym (Jan Zamoyski, wolna elekcja, Inflanty,  piechota wybraniecka, bitwa pod Pskowem, Akademia Wileńska)

  5. O wiarusie zaklętym w kamień (Napoleon i sprawa polska, Legiony Polskie, San Domingo, Hymn Polski, Jan Henryk Dąbrowski )

  6. O wielkiej tęsknocie i morzu (Powstanie Listopadowe, Wielka Emigracja, Hotel Lambert, rozkwit kultury polskiej na świecie)


 


Tytuły i zakres tematyczny słuchowisk III serii:



 


  1. "Chcesz pokoju, zrozum wojnę!" - W słuchowisku za pomocą bajki zmierzymy się z trudnym pytaniem „skąd się biorą wojny na świecie, z pojęciem „wojny sprawiedliwej”i z pojęciem „mężów stanu”. W tle wyzwolenie Polski w 1918 roku, sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

  2. "O Orlętach Lwowskich" - Za pomocą bajki tłumaczymy pokłosie Rewolucji Październikowej i obłęd komunizmu. Zmierzymy się też z problemem Gloria Victis. W tle historia Orląt Lwowskich.

  3. "Hulaj Koza!" - Słuchowisko jest przekrojową przygodą po czasach dwudziestolecia wojennego. Bohaterowie mają okazję na własnej skórze poczuć życie codzienne w latach trzydziestych. Dzieci zapoznają się z postaciami i zjawiskami budującej się wolnej Polski.

  4. "O czasy! O obyczaje!" - Wraz z patronem harcerzy Zawiszą Czarnym poznajemy fenomen polskiego skautingu i postawy patriotyczne w czasie pokoju i w czasie wojny. W tle sylwetki i postawy najwybitniejszych Polaków – harcerzy.

  5. "Pan Grabski i reforma walutowa" - Odcinek ekonomiczny. Tematy: Władysław Grabski, Janusz Korczak, Budowa II Rzeczpospolitej, ekonomia dla dzieci.



 


Wszystkie powyższe słuchowiska opublikowane zostały dodatkowo w zbiorach: Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, Narodowego Instytutu Audiowizualnego (ninateka.pl) oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji (e-podreczniki.pl).


 


Autorzy słuchowisk:


Występują:  Piotr Piecha, Zuzanna Dróżdż, Dominik Dworak/ Jaś Sułkowski


Reżyseria:  Paweł Bohater, Krzysztof Ridan


Teksty słuchowisk:  Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska


Teksty piosenek:  Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska, Paweł Bohater, Wojciech Lulek


Muzyka: Paweł Bohater


Montaż i dźwięk: Krzysztof Ridan


Grafika:  Katarzyna Wójtowicz


Nagarnia studyjne - studia nagraniowe: Zgniatacz Dźwięków oraz SoundProve


Konsultacja historyczna:  Maciej Miezian


Produkcja:  Stowarzyszenie Filmowe TRZECI TOR


 


Wykonanie piosenek: Dziecięca Scena Piosenki „Nutka” z Nowohuckiego Centrum Kultury (prowadzenie Ewelina Kozak): Natalia Sowa, Gabrysia Jasek, Ola Kania, Oliwia Szczepańska, Julka Juszczak, Martynka Koreno, Wiktoria Dudzińska, Agnieszka Pijanowska, Karina Paleta oraz Gabrysia Bargieł, Ania Stankowska, Magda Szymacha, Maciej Szymacha, Ania Wańczyk, Maria Wańczyk, Miranda Holińska, Piotr Piecha, Paweł Bohater.


 


Dofinansowano ze środków MHP w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.


Darczyńcy: Kancelaria „Gorazda, Świstuń, Wątroba i Partnerzy, adwokaci i radcowie prawni”,


Akademia Aktywnych i Kreatywnych oraz Szymon Turek „Czymon”, Bronisław Matuszczyk i  Marek Szymacha


Reviews

Required fields are marked *. Your email address will not be published.